تبلیغات
انجمن کامپیوتر و IT - آموزش نصب سیستم‌عامل ویندوز از طریق فلش مموری
 
انجمن کامپیوتر و IT
درباره وبلاگ


به نام او که بهترین است.
درود بر همه دوستان
امید واریم از مطالب راضی باشید.
با سپاس فراوان از:
بازدید ، پیشنهادات و انتقادات شما دوستان مهربان.

مدیران وبلاگ : اسماعیل پورشیرزادی

               سید علی حسینی
مطالب اخیر
نظرسنجی
نظر شما درمورد مطالب؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
-----------------------------------------------------------------------------
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

--------------------------------------------------------------------------------- ************************* ************************

**به نام او که بهترین است**


درود بر همه دوستان گرامی و همراه

یکی از جذاب‌ترین موضوعات رایج بین کاربران رایانه‌های شخصی و افراد فعال در حوزه فناوری اطلاعات چگونگی نصب سیستم‌عامل ویندوز از طریق فلش مموری می‌باشد. درحالی‌که بسیاری از کاربران روش سنتی یعنی اجرای روند عملیات از طریق سخت‌افزارهای دیسک‌خوان را به‌منظور نصب سیستم‌عامل رایانه خود بر می‌گزینند، مشکلات و محدودیت‌هایی نظیر سرعت پایین روند نصب از طریق روش نامبرده، عدم وجود سخت‌افزار دیسک‌خوان در برخی از رایانه‌های شخصی نظیر نت‌بوک‌ها، اختلال در عملکرد صحیح سخت‌افزار و … از مهم‌ترین دلایل کاهش برتری راه‌حل مذکور و روی آوردن کاربران به روش‌های نوین‌تر می‌باشند. در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر چگونگی نصب سیستم‌عامل بسیار محبوب ویندوز از طریق سخت‌افزار فلش مموری را می‌آموزیم. روش ذکر شده در مقاله فوق علاوه بر کاهش خیره‌کننده مدت‌زمان مورد نیاز جهت نصب سیستم‌عامل، در افزایش دقت روند عملیات نیز تأثیرگذار می‌باشد. بسیاری از مقاله‌های آموزشی موجود در سطح اینترنت نیازمند توسل جستن به نرم‌افزارهای سوم شخص جهت ساخت فلش مموری باقابلیت بوت از طریق محیط داس می‌باشند. برتری راه‌حل معرفی شده در مقاله آموزشی فعلی عدم نیاز به استفاده از برنامه‌های سوم شخص به‌منظور اجرای مراحل پیشرو می‌باشد. کلیه مراحل معرفی شده از طریق منوی اجرای دستورات سیستم‌عامل صورت می‌پذیرند.

 ابتدا فلش مموری را به یکی از درگاه‌های USB رایانه متصل کنید.

دیسک حاوی سیستم‌عامل که قصد نصب آن را دارید درون دیسک‌خوان قرار دهید. درصورتی‌که دیسک‌خوان خراب بوده یا فایل دانلودی سیستم‌عامل در قالب فرمت ISO می‌باشد مراحل زیر را به‌منظور ساخت یک پارتیشن مجازی دنبال کنید، در غیر این صورت مستقیماً به مرحله بعد مراجعه کنید.

نرم‌افزار مقابل را دانلود کنید، از حالت فشرده خارج کرده و سپس به نصب آن بپردازید.(دانلود)

بر روی فایل سیستم‌عامل دارای پسوند ISO یک‌مرتبه کلیک راست کرده و سپس گزینه Select drive letter and mount را انتخاب کنید.

در پنجره جدید نمایان شده از طریق منوی کشویی موجود یک عبارت به پارتیشن مجازی نسبت داده و سپس بر روی گزینه OK کلیک کنید.

مشاهده می‌کنید که فایل ISO در قالب یک پارتیشن مجازی نمایان می‌شود.

عبارت CMD را در کادر جستجوی اطلاعات (واقع در منوی استارت یا نوار وظیفه) تایپ کنید.بر روی آیکون برنامه نمایان شده (برنامه Command Prompt) یک‌مرتبه کلیک راست کرده و سپس گزینه Run as administrator را انتخاب کنید. ذکر این نکته نیز ضروری می‌باشد که فشردن همزمان کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+Enter هنگام نمایان شدن آیکون برنامه نیز در اجرا سازی آن با دسترسی‌های مدیریتی تأثیرگذار است. مرحله نامبرده و اجرای صحیح آن از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

در منوی اجرایدستورات عبارت Diskpart را تایپ کرده و اینتر را بفشارید. مشاهده می‌کنید که خط فرمان به برنامه مذکور تغییر پیدا می‌کند.

دستورList Disk را تایپ کرده و کلید اینتر را بفشارید. مشاهده می‌کنید که لیستی از تمامی سخت‌افزارهای ذخیره‌سازی متصل به رایانه نمایان می‌شود. سخت‌افزار فلش مموری را از درون لیست یافته و سپس شماره اختصاص‌یافته به آن به خاطر بسپارید.

دستور Select Disk X را به‌منظور گزینش سخت‌افزار تایپ کنید. عبارت X را با شماره اختصاص‌یافته به سخت‌افزار فلش مموری تعویض کنید.

پس از انتخاب سخت‌افزار مربوطه دستور Clean را به‌منظور پاکسازی آن تایپ کنید. مشاهده می‌کنید که ماهیت فلش مموری تغییر پیدا کرده و دیگر سخت‌افزار به‌عنوان یک پارتیشن قابل دسترس نمی‌باشد.

 مجدداً دستور Select Disk X را به‌منظور انتخاب فلش مموری تایپ کنید و دستور Create partition primary را به‌منظور ساخت یک پارتیشن اصلی تایپ کنید.

 سپس دستور Select partition 1 را به‌منظور انتخاب پارتیشن ساخته شده تایپ کنید.
دستور Active را به‌منظور فعال‌سازی پارتیشن ساخته شده تایپ کنید.
پس  از فعال‌سازی پارتیشن مذکور دستور Format FS=NTFS را به‌منظور تغییر فرمت فلش مموری تایپ کرده و اینتر را بفشارید. مشاهده می‌کنید که برنامه عملیات تغییر فرمت سخت‌افزار را آغاز می‌کند. مراحل اتمام روند عملیات نامبرده با توجه به حجم فلش مموری و سرعت درگاه متصل به آن متفاوت می‌باشد. 

پس از به اتمام رسیدن مراحل روند عملیات دستور Assign را به‌منظور اختصاص یک عبارت به سخت‌افزار تایپ کنید. مشاهده می‌کنید که فلش مموری مجدداً در قالب یک پارتیشن در دسترس قرار می‌گیرد.
عبارت Exit را به‌منظور خروج از برنامه دیسک پارت تایپ کنید. مشاهده می‌کنید که خط فرمان مجدداً به پارتیشن پیش‌فرض سیستم‌عامل باز می‌گردداکنون دستور X: CD BOOT را به منظور انتخاب پارتیشن مربوطه تایپ کنید. عبارت X را با عبارت اختصاص یافته به پارتیشن دیسک حاضر در دیسک‌خوان یا پارتیشن مجازی ساخته شده در ابتدای مقاله تعویض کنید. مشاهده می‌کنید که خط فرمان به پارتیشن مربوطه تغییر پیدا می‌کند.
مجدداً دستور CD BOOT را به منظور اجرای پارتیشن تایپ کنید ،  پس از تایپ دستور مذکور عبارت :BOOTSECT.EXE /NT60 Z را به منظور رایت فایل‌های مورد نیاز جهت قابلیت بوت سخت‌افزار فلش مموری تایپ کنید. عبارت Z را با عبارت اختصاص یافته به فلش مموری تعویض کنید. دستور فوق همان‌طور که پیشتر گفته شد در ساخت بوت سکتور و رایت کدهای مورد نیاز جهت ساخت قابلیت بوت در سخت‌افزار تأثیرگذار می‌باشد.دستور Exit را به منظور خروج از منوی اجرای دستورات تایپ کنید. اکنون فلش مموری قابلیت بوت از طریق محیط داس را دارا می‌باشد. به دیسک قرار گرفته در دیسک‌خوان یا پارتیشن مجازی سیستم‌عامل مراجعه کرده و تمامی محتویات آن را در فلش مموری کپی کنید.
اولویت بوت سخت‌افزارهای موجود را از طریق بایوس مادربرد بر روی فلش مموری قرار داده و سپس به نصب سیستم‌عامل از طریق آن بپردازید.
همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز ذکر شد استفاده از روش ذکر شده در افزایش چشم‌گیر روند سرعت نصب سیستم‌عامل بسیار تأثیرگذار می‌باشد. پس از به پایان رسیدن مراحل نصب ویندوز در صورت نیاز می‌توانید فلش مموری را فرمت کرده و به صورت معمولی از آن استفاده کنید. ذکر این نکته ضروری است که سخت‌افزار فلش مموری به دلیل تغییر فرمت آن از FAT32 به NTFS دیگر از قابلیت اجرا در دستگاه‌هایی نظیر گیرنده دیجیتال، رسیور، ضبط ماشین و … برخوردار نبوده و تنها رایانه قابلیت شناسایی آن را دارا می‌باشد. جهت مرتفع سازی مشکل مذکور و تغییر مجدد فرمت فلش مموری بر روی آن یک‌مرتبه کلیک راست کرده و سپس گزینه Format را انتخاب کنید. در پنجره جدید نمایان شده از طریق منوی کشویی File System گزینه FAT32 را انتخاب کرده و سپس بر روی Start کلیک کنید. جهت پاک‌سازی درایور مجازی حاوی سیستم‌عامل نیز تنها کافی است بر روی آن یک‌مرتبه کلیک راست کرده و سپس گزینه Eject را انتخاب کنید.
*
*
*(سپاس فراوان از اینکه ما را با نظرات و  پیشنهاداتتان در بهبود و ارائه مطالب مختلف یاری می کنید.)*
*
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه بیستم فروردین 1395
سید علی حسینی
یکشنبه بیست و هشتم بهمن 1397 ساعت 19 و 07 دقیقه و 52 ثانیه
I need to to thank you for this very good read!! I certainly
loved every bit of it. I have you saved as a favorite to
check out new things you post…
دوشنبه پنجم تیر 1396 ساعت 19 و 18 دقیقه و 54 ثانیه
Since the admin of this web page is working, no hesitation very soon it will
be renowned, due to its quality contents.
سه شنبه دوم خرداد 1396 ساعت 14 و 54 دقیقه و 45 ثانیه
It's perfect time to make some plans for the long run and it's
time to be happy. I've read this publish and if I may just I want
to suggest you few attention-grabbing things or suggestions.
Maybe you can write next articles referring to this article.
I wish to learn more issues about it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر